Szkoła Podstawowa w Rzepienniku Strzyżewskim

2017-04-25     Jarosława, Marka, Wiki     "Przyjaźń wypływa z wielu źródeł, z których największym jest szacunek". Daniel Defoe     Witaj na naszej stronie.

Gorące wiadomości

"MAŁY MISTRZ ORTOGRAFII"

  22 marca 2017r. odbyły się elimninacje szkolne XIV Międypowiatowego Konkursu Poprawnej Pisowni dla klas I-III "Mały Mistrz Ortografii". W konkursie wzięło udział 6 uczniów z klasy II i III.
I miejsce zajęła Wiktoria Leszkiewicz (kl.III), II miejsce zajął Igor Słowik (kl.III), a III miejsce - Filip Hołda (kl.III).
Ci uczniowie zakwalifikowali się do etapu gminnego tego konkursu i oni będą reprezentowali naszą szkołę 26 kwietnia w szkole w Turzy, zmagając się z ortografią.
Mali Mistrzowie Ortografii otrzymali dyplomy i ngrody książkowe.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie! 
                                                       
Galeria

SPOTKANIE AUTORSKIE

Dnia 22. 03. 2017r. odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem panem Czesławem Dutką - autorem 26 książek opisujących historię Rzepiennika i okolic.
Podczas swojego wykładu pan Czesław opowiedział jak powstały jego książki, wyjaśnił jak zbierał do nich materiały oraz zaprezentował historyczne dokumenty, będące jego własnością. Niejako przy okazji w niezwykle interesujący sposób, autor zapoznał obecnych na spotkaniu z historią okolicznych terenów.
Pod koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania autorowi pytań, na które pan Czesław wyczerpująco odpowiadał.

Pan Czesław Dutka jest bardzo związany z Gminą Rzepiennik Strzyżewski. Sam siebie określa jako "dziecko trzech wsi" - ojciec pochodził z Racławic, matka z Olszyn, zaś autor urodził się w Rzepienniku Suchym w 1943 roku. Pan Czesław jest absolwentem Akademii Nauk Społecznych w Warszawie. Był rolnikiem, urzędnikiem, politykiem oraz nauczycielem. Pracował w Szkole Podstwaowej w Rzepienniku Suchym. Jak sam argumentuje "potrzeba realizacji innych, niż zawodowe, zainteresowań kierowała go do zaskakujących poczynań, które ujawniły się, gdy zajął się badaniem przeszłości Rzepiennika - "rodzinnego gniazda".
Badania te przyczyniły się do powstania 26 książek. Ponadto pan Czesław był redaktorem naczelnym Pamiętnika Szkolnego - pisma z życia Szkoły i wsi Rzepiennik Suchy. Pierwsze pismo powstało w roku szkolnym 1993/1994, ostatnie w roku szkolnym 1998/1999. Kontynuacją tego pisma były Rzepiennickie Zapiski wydawane w latach 1999-2004. Dzięki inicjatywie pana Czesława wydawane było też pismo Ostoja związane z Parafią Matki Bożej Królowej Polski w Rzepienniku Suchym.

Składamy serdeczne podziękowania panu Piotrowi Niemcowi Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

                                                                                Galeria  


XVI GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

  9 marca 2017 roku w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach odbył się XVI Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Dziecięcej. W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Przemysław Baran (kl. I), Kacper Łatka (kl, II) i Natalia Małopolska (kl. III). Kacper Łatka otrzymał wyróżnienie, a Natalia Małopolska tak samo jak w zeszłym roku zdobyła I miejsce i nagrodę publiczności. Gratulujemy!         

                                                             Galeria


LEKCJA BIBLIOTECZNA W RZEPIENNIKU BISKUPIM

Dnia 07. 03. 2017 r. uczniowie klasy pierwszej gościli w Szkole Podstwowej w Rzepienniku Biskupim, gdzie wzięli udział w niezwykłej lekcji bibliotecznej, prowadzonej przez panią Grażynę Wałęgę.
W bibliotece będącej skarbcem Ali-Baby, uczniowie rozwiązywali zagadki zadawane przez baśniowe postaci, a nawet tworzyli włane książeczki.
Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z uczniami klasy pierwszej tamtejszej szkoły oraz ich wychowawcą panią Iwoną Kiełtyka, która poprowadziła zabawy integrujące uczniow obu szkół.
Po wesołej zabawie na uczestników czekał słodki poczęstunek. Na pamiątkę spotkania uczniowie wymienili się zrobionymi przez siebie zakładkami do książek.                                                                    Galeria 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

17 lutego 2017 roku odbyła się szkolna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, którą przygotowali uczniowie klas 0 – III pod kierunkiem swoich wychowawców. Dziadkowie z „łezką w oku” i dumą oglądali występy wnuków. Na zakończenie uroczystości uczniowie odśpiewali „100 lat”, złożyli życzenia i wręczyli upominki.

                                                    Galeria


WYJAZD NA PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

17 stycznia 2017 roku uczniowie klas I – III obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „Bajki Pana Perrault” w Gorlickim Centrum Kultury. Spektakl składał się z trzech baśni – „Czerwony Kapturek”, „Tomcio Paluch” i „Ośla skóra”. Cały występ był bardzo pogodny i radosny, a każda opowieść zakończona morałem i piosenką. Bogata scenografia oraz gra aktorów zachwyciły uczniów i nauczycieli.

                                                    Galeria


WYCIECZKA DO URZĘDU POCZTOWEGO I BIBLIOTEKI

19 grudnia uczniowie kl. III wybrali się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego i Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzepienniku Strzyżewskim.
Na poczcie dzieci obserwowały pracę urzędniczek i doręczycieli, przeprowadziły wywiad z panią naczelnik, a także samodzielnie nadawały – wysyłały kartki bożonarodzeniowe.
W bibliotece natomiast zwiedzały pomieszczenia, oglądały księgozbiór i wysłuchały prelekcji pana dyrektora. Każdy uczeń włączył się do głośnego czytania książki rozpoczętego przez bibliotekarza.
W obydwu miejscach czekały na wycieczkowiczów słodkie niespodzianki i inne upominki. Samorząd klasowy wręczył pracownikom specjalne podziękowania za współpracę z naszą szkołą. Uczniowie złożyli wszystkim życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

                                                    Galeria

"CO CZAROWNICA WRZUCA DO PIECA?"

  16 grudnia w szkole odbyła się prelekcja o smogu.  Przeczytaj  więcej … 

 

MIKOŁAJKI

6 grudnia pojawił się w naszej szkole niecodzienny gość. Dzieci rozpoznały go od razu - to Święty Mikołaj! Każdy otrzymał prezent.  W tym roku Mikołaj obdarowywał oryginalnymi prezentami . Były to m. in. bilety do Kina „Za rogiem” w Olszynach na film pt. „Uwolnić Mikołaja”.

 To miła niespodzianka. Dziękujemy!

                                                                                                                    Galeria 

ANDRZEJKI 

"Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie!" - 22  listopada odbyła się szkolna zabawa andrzejkowa. Tradycyjne wróżby dostarczyły wielu emocji.  

                                                                                                                  Galeria

WYJAZD NA SPEKTAKL "DYNASTIA MIZIOŁKÓW"

17 XI 2016 uczniowie klas IV-VI w Gorlickim Centrum Kultury obejrzeli spektakl pt. "Dynastia Miziołków" zrealizowany na podstawie książki Joanny Olech. |
To pełna humoru opowieść o życiu dwunastolatka, jego codziennych wydarzeniach w szkole i w domu. Główny bohater Miziołek jest otwartym, bystrym chłopcem, który nawiązuje przyjaźnie z kolegami, a także przeżywa pierwszą miłóść.
Na podkreślenie zasługują znakomita gra aktorów i scenografia.
Przedstawienie porusza wiele treści z profilaktyki. Uczy radzenia sobie ze stresem, umiejętności rozwiązywania konfliktów.

Naprawdę warto obejrzeć.

 

SPOTKANIE Z DZIELNICOWYM

     Dnia 14 listopada 2016r. odbyło się spotkanie przedszkolaków z panem dzielnicowym Waldemarem Kopkiem z komisariatu policji w Ciężkowicach. Pan policjant przeprowadził prelekcje na temat bezpieczeństwa na drodze oraz zabaw na śniegu i lodzie. Zaprezentował rekwizyty, którymi posługuje się w codziennej pracy oraz wręczył dzieciom odblaski. Dzieci podarowały panu dzielnicowemu laurki dziękując za spotkanie.

                                                                                                                      Galeria

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

    10 listopada 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieka p.Marii  Prokop przygotowały apel z okazji 98 rocznicy odzyskania przez  Polskę niepodległości. Przedszkolaki przypomniały zebranym to ważne wydarzenie z historii naszego kraju.

                                                                                                                      Galeria

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

         Z okazji światowego Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia pod hasłem „Mój przyjaciel miś” dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz kl.I. 
W trakcie zajęć dzieci poznały historię „pluszowego misia”, sławne misie z bajek, nauczyły się wiersza pt. „Niedźwiedź”, kolorowały wybrane przez siebie misie, wspólnie bawiły się przy piosence „Stary niedźwiedź mocno śpi” i „Jadą, jadą misie”.

                                                                                                                         Galeria 

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

      Dnia 14 października 2016 r. w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Strzyżewskim przyjęto jedenastu pierwszoklasistów. 
Przygotowali oni krótki program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Pierwszoklasiści w obecności swoich rodziców, złożyli uroczyste ślubowanie, po czym Dyrektor Szkoły mgr Marta Przepióra pasowała ich na uczniów. Dopełnieniem aktu pasowania było wręczenie pierwszoklasistom legitymacji szkolnych oraz pamiątkowych „medali”.

                                                                                                                       Galeria  

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII – SPOTKANIE Z PROF. AUGUSTYNA MIKI Z UCZNIAMI I NAUCZYCIELAMI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RZEPIENNIKU STRZYŻEWSKIM

      W poniedziałek  10 października 2016r.  uczniowie  naszej  szkoły  uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu z Panem Profesorem Augustynem Miką – światowej sławy pomologiem, czyli znawcą owoców i hodowli drzew owocowych oraz autorem ogromnej ilości opracowań z dziedziny sadownictwa. 
Korzenie rodziny Mików tkwią w Rzepienniku Suchym, a sam profesor pochodzi z Rzepiennika Strzyżewskiego, gdzie jego ojciec prowadził gospodarstwo rolne. Trudna była droga z Rzepiennika na wyżyny nauki. Z determinacją – własną i rodziny – podążał nią Pan Profesor. Studia ukończył w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a swoje umiejętności doskonalił u znakomitego profesora Szczepana Pieniążka w Skierniewicach. Współpracował z najwybitniejszymi światowymi pomologami, zdobywał doświadczenie w instytutach sadowniczych w Anglii, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Japonii. 
Szesnaście lat temu redaktorzy czasopism lokalnych  nawiązali współpracę z Panem Profesorem, zamieszczając jego opowiadania – wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości, pełne ciepła i humoru, przyprawione nuta nostalgii za dawnymi czasami. Zostały one zebrane w tomie „Na wygonie”. 
Pan Profesor nigdy nie zapomniał o rodzinnych stronach. Do domu ukrytego w lesie w Dąbrach często przyjeżdża ze Skierniewic, gdzie dotychczas pracuje. 
Spotkanie z prof. Augustynem Miką umożliwiło uczniom naszej szkoły poznanie historii Życia Pana Profesora, jego zmagania z biedą, głodem, strachem czasów wojennych, a także usłyszenie o dawnej szkole, dziecięcych zabawach i radościach. 

     Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w  naszej szkole i niepowtarzalne opowieści. Życzymy dalszych twórczych sukcesów naukowych i sił do pracy.

    Dziękujemy panu Piotrowi Niemcowi Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej za współpracę ze szkołą i pomoc w zorganizowaniu spotkania.

                                                                                                   Galeria

 

Ogłoszenie dotyczące zatrudnienia

Od dnia 02.11.2016r. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Strzyżewskim poszukuje nauczyciela języka angielskiego do prowadzenia zajęć w klasach I-III na okres 3 miesięcy w wymiarze 6/18 godzin tygodniowo.

 

USUWAMY AZBEST

      30   września   2016  roku  uczniowie  klas 0-IV uczestniczyli   w ciekawych zajęciach edukacyjnych w ramach projektu "Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego".

                                                                                             Galeria 

ZEBRANIE Z RODZICAMI - PRELEKCJA

W związku z tym, że nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu ,,Zabawy z językiem polskim” a tym samym licznych konkursów promujących czytelnictwo w dniu 29 września 2016 roku o godzinie 15.30 odbyła się prelekcja dla rodziców pt. ,,Jak połknąć bakcyla czytania”. Prezentacja przekonywała rodziców o roli czytania w każdym wieku dziecka  oraz zachęcała do czytelnictwa jako działania przynoszącego korzyści na wielu aspektach rozwoju.

 

MAGIC SHOW

29 września 2016 roku naszą szkołę odwiedził iluzjonista, który zademonstrował nam niezwykle intrygujący  pokaz pt. ,,Magic Show”. Artysta dał pokaz żonglerki, magii oraz niezwykłej zręczności opanowanej do perfekcji. Do zabawy byli włączani też uczniowie, którzy chętnie brali udział w kolejnych etapach pokazu. Występ został nagrodzony gromkimi oklaskami.

                                                                                              Galeria 

WYCIECZKA DO MŁYNA I PIEKARNI

We wrześniu, w ramach edukacji społeczno – przyrodniczej, trzecioklasiści poszerzali wiedzę wychodząc poza szkołę. Poznawali najbliższą okolicę i znajdujące się w niej zakłady – odwiedzili młyn zbożowy i miejscową piekarnię. Obserwowali pracę piekarza i młynarza, poznali obsługę urządzeń oraz wytwory pracy wymienionych zawodów. Wycieczka sprzyjała także utrwaleniu zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach i korzystania ze środków komunikacji.

                                                                                                             Zdjęcia z wycieczki

GMINNE BIEGI PRZEŁAJOWE

Dnia  15  września  2016  roku  odbyły  sie  Gminne  Biegi  Przełajowe w  Rzepienniku  Strzyżewskim.  Z naszej  szkoły wzięło  udział 10  uczniów z  klas IV - VI. Zawodnicy mieli do przebiegnięcia 1000 m (dz) i 1500 m(chł).

Najlepsze miejsca zajęli:

Natalia Roman z kl. IV        I miejsce

Justyna Gogola kl. IV          II miejsce

Paulina Gogola z kl. VI        I miejsce

Zuzanna Słowik z kl. VI       II miejsce

                                                                                                 Galeria

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września 2016 roku rozpoczął się nowy rok szkolny 2016/2017. Pierwszy dzień szkoły to z pewnością jeden z najważniejszych dni w tym roku. Wszystkie dzieci pożegnały już wakacje i powitały swoje wychowawczynie, kolegów i koleżanki.

Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego życzymy wszystkim, aby czas spędzony w szkole był bogaty w radosne chwile, nowe przyjaźnie, a każdy dzień był okazją do rozwijania swoich zainteresowań, umiejętności i ustawicznego pogłębiania wiedzy.

 

                                    Rok szkolny czas zacząć! Powodzenia!ecz

Wyswietlen: 62841
Aktualności
Licznik odwiedzin :
Preferowana przeglądarka Mozilla Firefox                                     Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska